Kolay iş yok. Ama kod yazmak gerçekten hem çok emek isteyen hem çok sabır gerektiren hem de zor bir iş. Üstelik günlerce, haftalarca hatta aylarca yaptığınız çalışmaların sonucunda ortaya çıkanın herkes tarafından aynı derecede takdir görmesi de maalesef her zaman pek mümkün değil.

Kod yazmaya başladığınız ilk satırdan itibaren 1.0 sürümüne kadar geçen zamandaki uğraşlarınızı görsel bir video ile teşhir edebilecek olsaydınız, takdir görmeniz kolaylaşmaz mıydı?

İşte size bir örnek. Aşağıdaki video, BYRWEB olarak son 4 yılda yaptığımız projelerin birleştirilmiş zaman çizelgesinin görsel teşhiri.

Peki ama böyle bir videoyu nasıl hazırlarsınız? Videoyu hazırlama kısmı nispeten basit: Gource ile. Ancak önemli olan elimizde videoyu besleyecek malzemenin olması. Nedir bu malzeme? VCS (Version Control System - Sürüm Kontrol Sistemi) log kayıtları.

VCS için CVS, Subversion, Git gibi çok tanınan alternatifleri arasında BYRWEB'te Hg (Mercurial) kullanıyoruz. Eğer siz de kod yazıyorsanız ve herhangi bir VCS kullanmıyorsanız, tavsiyem mutlaka hemen şimdi şu anda, hangisi olduğu farketmez, bir VCS kurun ve kodlarınızı VCS'e aktarın. Eminim çok dua edersiniz (inşallah).

Yukarıdaki video için 4 ayrı projenin Hg reposundan elde ettiğimiz log dosyalarını birleştirdik ve Gource'a verdik. Gource çok güçlü bir program, çok sayıda parametresi ile oluşturacağınız video için birçok ayar yapabiliyorsunuz. Bu konu ile ilgili http://gource.io/ sitesinden programı nasıl kullanacağınızı ve parametreler ile video-nuzu nasıl yapılandırabileceğinizi araştırabilirsiniz. Gördüğünüz video için yaptığımız çok sayıdaki denemelerde başarılı sonuç elde ettiğimiz komut satırını aşağıya yazıyorum. 

time gource -o - --time-scale 4.0 $combined_log | ffmpeg -y -r 60 -f image2pipe -vcodec ppm -i - -vcodec libx264 -preset ultrafast -pix_fmt yuv420p -crf 1 -threads 0 -bf 0 $OUTFILE

Ancak, belirtmem lazım, biz bu komutu Ubuntu sistem üzerinde çalıştırdık. Windows üzerinde hiç deneme yapmadık. Gource'un Windows desteği olmasına rağmen eminim yukarıdaki komut birebir çalışmayacaktır. Üzgünüm, bu konuda kendiniz biraz daha araştırma yapmanız gerekecek. Eğer bir linux dağıtımı sistem kullanıyorsanız, gource ile birlikte ffmpeg ve time paketlerini de yüklemeniz gerekecektir. Ubuntu için: `sudo apt-get install time ffmpeg` komutu işinizi görebilir.

Kod yazanlar görsellikten anlamaz derler bir de. Gource'u da birileri kodladı. Sonuç yeterince görsel değil mi?

Umarım işinize yarar. Selamlar.