Ofis bilgisayarlarımızda Ubuntu kullanıyoruz. Pek öyle kolay kolay sistem kitlenmesi sorunu yaşamayız. Ancak, Chrome üzerinde sanırım 20'ye yakın sekmeye ulaştığım bir sırada (ki bu sayı çoğu zaman ortalamadır) sistem yükü (top komutu ile görülen CPU load) 20 üzerine çıktı. Haliyle, farenin imleçi bile hareket edemez duruma geldi. Arka planda çalışan birçok hizmet ve uygulama arasında mysql hizmeti de vardı. Sistemin yanıt vermesini bir süre bekledikten sonra, uzun uzun güç düğmesine basmak zorunda kaldım. Bilgisayar yeniden başladığında ise artık mysql server başlamıyor ve /var/log/mysql/error.log dosyasında aşağıdakine benzer bir hata aldım.  

[ERROR] InnoDB: Attempted to open a previously opened tablespace. Previous tablespace  puan/coupon which uses space ID: 245 at filepath: ./puan/coupon.ibd
2015-08-28 00:23:34 7fe1b16be740  InnoDB: Operating system error number 2 in a file operation.

Bir miktar uğraş ve araştırmadan sonra aşağıdaki sitede bulduğum tek satırlık çözüm ile sorun giderilmiş oldu ve mysql çalışır duruma geldi.

http://linux-server-tutorial.blogspot.com.tr/2014/02/mysql-is-not-starting-operating-system.html


Çözüm:

1. Adım: my.cnf dosyasını editörde açın. 
Ben bu dosyanın yerini bulmak için locate my.cnf komutunu çalıştırıyorum, gelen listeden nerde olduğunu anlıyorum. Ubuntu sistemlerde özel ayar yapmadıysanız, yüksel ihtimalle "/etc/mysql/my.cnf" olacaktır.
sudo vi /etc/mysql/my.cnf

2.Adım: [mysqld] bölümünü bulun ve altına aşağıdaki satırı ilave edin.
innodb_force_recovery = 1

3.Adım: Dosyayı kaydedip çıkın, ve mysql i tekrar başlatın. Hali hazırda çalışmaya çalışır durumda ise, önce durdurmanız gerekebilir.

4.Adım: İkinci adımda eklediğiniz satırı silin ve kaydederek çıkın.

Umarım birilerinin işine yarar.